Чувствителна кожа

0
678

Проучвания в световен мащаб показват, че повишената чувствителност на кожата е все по-често срещан дерматологичен проблем, породен от съвременния начин на живот и засягащ около 30–40% от жените. Зачервявания, раздразнения, парене, поява на разширени капиляри… неприятни симптоми, които сигнализират, че кожата ви е чувствителна и изисква специални грижи.

Чувствителната кожа обикновено е по-тънка и деликатна и почти веднага реагира с раздразнения и зачервявания както под въздействието на външни фактори (резки температурни промени, излагане на слънчевите лъчи, употреба на някои козметични продукти), така и на вътрешни (стрес, прием на медикаменти, консумация на алкохол и др.).

Причините:

• Наследствена предразположеност. По рождение природата „дарява” с чувствителна кожа около 12% от жените. Най-често това са момичета със светла или червеникава коса, млечнобяла кожа и сини или зелени очи. Кожата при тях е с много тънък защитен слой и винаги реагира на външни или вътрешни дразнители.

• Хормонални нарушения и заболявания на имунната система, както и приемът на някои лекарства правят кожата прекалено реактивна и намаляват защитните й функции.

• Външните фактори, като UV лъчи, замърсяване, ниски или високи температури и др., причиняват кожни раздразнения.

• Стресът може да бъде отключващ фактор за повишена реактивност на кожата и да провокира появата на дерматити.

• Употребата на алкохол, тютюнопушенето, небалансираното хранене, както и драстичните диети отслабват имунитета на кожата и водят до свръхчувствителност.

• Някои от съставките в използваните козметични продукти предизвикват неприятни реакции, като парене, сърбеж, лющене, и засилват чувствителността на кожата.

Последиците

Всеки тип кожа (мазна, нормална, смесена) в даден момент може да прояви повишена чувствителност, но това особено се отнася за сухата. Една от основните причини за сухотата е свързана с нарушаване на нормалния хидролипиден слой на повърхността на кожата, който играе ролята на защитна бариера и предпазва от въздействието на вредни външни фактори. Дисбалансът на хидролипидния слой води до загуба на вода, съответно до дехидратация и лющене на епидермиса. Сухата кожа се отличава с намален синтез на липиди и не е в състояние да си осигури ефикасна защита. Липидният й слой е много тънък и затова агресивните фактори от околната среда й вредят в много по-голяма степен, отколкото на нормалната кожа. Честото използване на измиващи продукти с високо рН, които силно изсушават, води до бързо разрушаване на липидния слой и до голяма степен прави по-трудно възстановяването му. Сухата кожа е с понижена еластичност, склонна е към образуване на фини линии и бръчки, грапавост и лющене.

В много от случаите повишената чувствителност на кожата води до появата на неестетична мрежа от видими капиляри по лицето. Кожата със засилени вазомоторни реакции (с разширени капиляри) се характеризира с крехки, слаби и често пукащи се капиляри и склонност към внезапни зачервявания под влияние на външни и вътрешни фактори. В началото зачервяванията са краткотрайни и преходни, но с течение на времето и при отсъствието на правилни грижи капилярите се разширяват трайно, губят еластичността си, увеличава се пропускливостта им, развива се купероза (мрежа от разширени капиляри). Кожата с разширени капиляри е с тънка и нежна структура и е склонна към чести възпаления. Затова се нуждае от специални грижи: ефективна защита от агресивните външни фактори (UV лъчи, студ, вятър) и използване на продукти, които успокояват раздразненията, редуцират зачервяванията, укрепват и заздравяват капилярите. Изключително важна е превенцията и затова още при първите симптоми на засилена вазомоторна реакция на кожата е препоръчително да преминете към използване на специално разработени продукти, които предпазват от появата на разширени капиляри. Придържайте се към два основни принципа: много добра хигиена и прилагане на козметични продукти, които укрепват и заздравяват стените на кръвоносните съдове. Много често във формулата на тези продукти се включва комбинация от витамините Р, К и С, както и успокояващи, овлажняващи и противовъзпалителни съставки. Витамин Р повишава устойчивостта на капилярите към вредните фактори на околната среда, витамин К намалява пропускливостта на капилярните стени, а витамин С участва в образуването на колаген, който заздравява и укрепва слабите капиляри. Правилните грижи за кожата ще предотвратят развитието на купероза, но за отстраняване на вече образували се неестетични „звездички” трябва да потърсите помощта на специалист дерматолог.

Грижи за чувствителната кожа

Да запазите младостта и красотата на чувствителната кожа и да отдалечите признаците на стареене е напълно възможно, стига да полагате редовни и правилни грижи за нея.

• На първо място, трябва да избягвате резките температурни промени, солариумите, излагането на слънце без фотопротективни продукти, както и прекомерната употреба на алкохол и газирани напитки.

• Не използвайте козметични средства, съдържащи алкохол, плодови киселини или ретинол, както и абразивни пилинг продукти и маски със силно стягащо действие или от типа peel-off, които се отстраняват от лицето чрез отлепване, за да избегнете раздразнения и възпаления.

• Изберете козметика, специално разработена за чувствителна кожа – най-добре цяла линия (почистващ продукт, тоник, дневен и нощен крем, маска). Продуктите интензивно хидратират, подхранват, успокояват раздразненията и премахват зачервяванията и възпаленията. Не съдържат оцветители, консерванти и ароматизатори, дерматологично са тествани и са хипоалергенни. Добре е козметичната линия да е разработена на основата на термална вода и да съдържа минерални компоненти. Например, в дермокозметичните продукти Iwostin се използва полската термална вода от Ивонич Здруй, съдържаща силициев диоксид, който подобрява еластичността на кожата и устойчивостта на епидермиса, и калциеви йони със стягащо и противовъзпалително действие. А термалната вода LA ROCHE-POSAY е с неутрално рН и е естествено богата на микроелемента селен, който е мощен антиоксидант и неутрализира вредното действие на свободните радикали. Водата притежава силни успокояващи, заздравяващи и омекотяващи свойства.

• Чувствителната кожа се нуждае от интензивна хидратация, при това няколко пъти дневно. Дневният крем трябва да е с успокояващи, овлажняващи, подхранващи и предпазващи свойства. Необходим елемент за грижата за чувствителната кожа е и целогодишната защита от UV лъчите. Добре е да се снабдите с термална вода под формата на спрей и да я използвате по всяко време през деня за освежаване и тонизиране. Веднъж или два пъти седмично е препоръчително да прилагате маски с интензивно хидратиращо действие, които помагат за възстановяването на хидролипидния баланс, успокояват и деликатно подхранват. При редовната им употреба кожата става гладка, свежа, отлично тонизирана и възвръща естествения си блясък.

• Не пренебрегвайте нощната грижа. Вечер, след като внимателно сте почистили лицето си, нанесете тънък слой нощен крем. Продуктите за нощна грижа са обогатени с активни вещества, които облекчават възпаленията, възстановяват запасите от влага, стимулират естествените процеси на клетъчно обновяване, заличават фините линии и бръчици и предотвратяват преждевременното стареене.

• Сезоните се сменят, а с тях и съответните грижи за чувствителната кожа. По време на есенно-зимния период, когато кожата е суха и предразположена към зачервявания и раздразнения, е добре да прилагате козметични продукти с по-гъста консистенция, в чиято формула са включени подхранващи съставки, които предпазват от агресивните външни фактори като студ и вятър. През пролетта и лятото пък трябва да наблегнете върху интензивната хидратация и ефективната защита от UV лъчите.

• Колкото до грим продуктите, не бива да се лишавате от любимия си фон дьо тен или пудра, стига да не прекалявате с използването им. Заложете на хипоалергенната декоративна козметика. В момента на козметичния пазар можете да намерите богато разнообразие от хипоалергенни продукти – пудра, сенки за очи, фон дьо тен, спирала за мигли и др., с помощта на които винаги да изглеждате перфектно.

Добре е да знаете

Почти всички козметични марки предлагат богата гама от продукти за чувствителна кожа. Във формулата на тези козметични средства не се съдържат оцветители, ароматизатори или други вещества, които причиняват зачервявания, раздразнения или алергични реакции. Преди да бъде пуснат на пазара, всеки продукт преминава през сериозни лабораторни изследвания и дерматологични тестове. Въпреки това, според специалистите създаването на абсолютно неалергенна козметика по принцип е невъзможно. Дори и най-безобидната съставка в дадено козметично средство може да провокира алергична реакция при индивидуална непоносимост. Затова, когато купувате нов козметичен продукт, първо го тествайте върху малка зона от кожата. Ако се появи зачервяване или раздразнение, изплакнете обилно с хладка вода и опитайте с друг продукт.

Редактор: Поли Манолова

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here