Известно е, че пигментът меланин определя цвета на кожата ни. Многократно му увеличаване на места води до появата на пигментни петна. Когато са в повърхностните слоеве на кожата, петната имат жълта или светлокафява окраска – лунички, слънчеви пигментни петна, епидермални бенки. Ако натрупванията на меланин са дълбоко в кожата, оцветяванията са тъмнокафяви и релефни – дермални невуси, пигментни петна след травми и възпаления и др.
Причините за хиперпигментацията са различни: наследствени (вродени петна), вътрешни болести, кожни възпаления, акне, шарка (смята се, че идеалната основа за появата на петна са белезите), злоупотреба със солариум и слънчеви бани, дълбок пилинг, прием на тетрациклини, бременност, менопауза, използването на продукти, съдържащи парфюм под палещото слънце и др.
Теоретично те могат да се появят във всяка възраст.
При младите хора образуването им е свързано с употребата на козметични продукти със съмнително качество, прием на противозачатъчни или други лекарствени средства, бременност. След възстановяването на хормоналния фон след бременност вероятността пигментните петна да изчезнат е доста голяма.
Най-разпространената причина обаче е стареенето. С годините клетките постепенно губят способността си да контролират производството на меланин. Хормоналният дисбаланс при жените в менопауза и генетичната предразположеност могат допълнително да усложнят нещата.
По правило пигментните петна се появяват при хората със светла кожа, но мургавите също не са застраховани от такъв козметичен проблем. Те се образуват върху откритите за слънчевите лъчи зони. За да не се допусне грешка, е добре да се консултирате с дерматолог, който ще диагностицира правилно появилите се оцветявания. Съществуват други кожни заболявания, които могат да изглеждат като пигментни петна: бенки, себорейна кератоза, злокачествени образувания.
Въпреки че пигментните петна не са опасни за здравето, могат да предизвикат дискомфорт и се отразяват зле върху самочувствието на жената. За щастие съвременната медицина предлага разнообразни варианти за лечение, които намаляват или напълно отстраняват петънцата. Търпението е необходимо условие, защото бързите резултати не са реални, но редовните процедури и прилагането на избелващи средства ще доведат до видимо подобрение.
Основни методи за борба с пигментацията
Широко разпространена процедура в центровете за красота е редуцирането на пигментацията с пилинг. Пилингът отстранява повърхностен слой от кожата, където се ситуират оцветяванията. Химическият пилинг постепенно изсветлява пигментните петна.
При леките пилинги обикновено се използват плодови киселини, за средно дълбоки процедури – трихлороцетна киселина, която излющва без риск от белези. След химически пилинг е препоръчително да се избягва излагане на слънчева светлина, а използването на слънцезащитни кремове е задължително.
Алтернатива на химическия е билковият пилинг. При прилагането му се излющва доста по-тънък слой от епидермиса, отколкото при химическия. Комбинацията от билкови екстракти прониква дълбоко в епидермиса. Това е 100% натурална терапия – извършва се от подготвени професионалисти с продукти, съдържащи само екстракти от билки и водорасли. Не се препоръчва обаче при суха кожа.
Съществува и пилинг с ултразвук, при който се отстранява мъртвият слой на кожата, като същевременно тя се подхранва с допълнителни вещества.
Често в борбата с нежеланите оцветявания се практикува дермабразио – метод, при който кожата се “шлифова” с бързовъртяща се четка. При диамантеното микродермабразио се използва апарат с диамантени глави и вакуум. Постепенно на мястото на отстранения слой се образува нов, с нормална пигментация.
Избелващите кремове и лосиони се използват успешно както в козметичните салони, така и в домашни условия. Тъй като отстраняването на пигментациите предполага проникване на активните вещества в дълбочина, а това не винаги е постижимо само със споменатите средства, се препоръчва да се комбинира с маски.
Въздействието на маските е аналогично с това на кремовете и лосионите, но активните компоненти тук действат значително по-дълго върху кожата и ефектът е по-добър.
Центровете за красота използват различни модерни технологии в борбата с хиперпигментациите.
Приложението на лазера при пигментните петна дава отлични резултати в 90% от случаите. Лазерното шлифоване ефикасно отстранява както вродени, така и придобити пигментни петна. Процедурата е аналогична в същността си на пилингите, само че използва по-безопасната и не толкова травмираща енергия на лазерния лъч. Няколко процедури са достатъчни, за да се сбогувате напълно с досадните оцветявания.
Интересна терапия с висока степен на прецизност и безопасност е лазерната наноперфорация. Върху кожата с помощта на лазер се правят няколко хиляди микроканалчета. Те са толкова миниатюрни, че няма видими поражения. В същото време са достатъчно големи, за да стимулират процеса на кожна регенерация, при който се синтезира усилено колаген и еластин. Резултатът е гладка и еластична кожа, без бръчки, пигментни петна и белези.
Селективната фототермолиза с IPL апарати (Intense Pulse Light – интензивна пулсова светлина) е съвременен метод, ориентиран към премахването на петна, възникнали в резултат на фотостареене. Това е деликатна процедура, с която се постигат отлични резултати, дори и при петната по рождение.
Препоръчва се лазерните процедури да се комбинират с прием на витамини и минерали, които да засилят имунитета и да забавят процеса на бързо размножаване на меланоцитите (клетките, които произвеждат меланин).
Хиперпигментациите не се обработват в сезоните на силна слънчева активност. Най-благоприятният период е от от октомври до април.
Съществуват и доста природни средства за изсветляване на петна. Рецептите им са издържали проверката на времето и имат видим ефект.
Лосион за отстраняване на пигментни петна
30 г магданоз (листа), сокът от 1 лимон, 200 мл вода
Магданозът се нарязва ситно, залива с водата в емайлиран съд и се вари на слаб огън 15 мин. След охлаждане отварата се прецежда. Към нея се прибавя лимоновият сок. С памучен тампон, напоен с течността, се намазват пигментните петна.
Ягодова маска
Напоена със сока от ягоди марля се поставя върху пигментираните участъци и престоява 10 мин, след което кожата се изплаква със студена вода. Процедурата се повтаря през ден не повече от 30 пъти.
Добър изсветляващ резултат има честото обтриване със смес от доматен сок и мляко (1:1), както и маските с класическото козметично средство – краставицата.
И една нестандартна маска – с аспирин
1 таблетка аспирин, стрита на прах се смесва с 1к.ч. изцедено кисело мляко. Престоява върху чиста кожа 5 – 10 минути.
Профилактика на пигментните петна
Консумацията на продукти, богати на vit. C и на храни, съдържащи никотинова киселина – пшенични зародиши, необработен ориз и др., увеличава шанса през следващия летен сезон да не получите пигментни петна. Козметолозите съветват също често да измивате лицето си с кисело мляко или млечна суроватка. Преди нанасяне на подхранващ крем обтривайте кожата си с лимонов сок (при суха кожа – само участъците с пигментации). При първите слънчеви лъчи постоянно използвайте козметични продукти със слънцезащитен фактор.
Редактор: Вера Янева