Зимата – заплаха за нашите ръце

0
806

Гледаме на зимата като на вълшебство, което обгръща света с чистота и скрива сивотата на ежедневието. Зимните дни са изпълнени с тайнственост и мистичност, те носят очарование и приказна атмосфера. За да откраднете малко от надменната красота на Ледената кралица, през този сезон грижите за собствения ни сияен и здрав вид са задължителни.

За съжаление зимата е враг номер едно за кожата, тъй като минусовите температури и суровите климатични условия оказват безмилостно влияние върху нея. Това се отнася най-вече за деликатната кожа на ръцете. Ръцете са огледало на начина на живот на една жена. Кожата е бедна на мастни жлези, които са отговорни за защитния хидролипиден слой. Нивото на подкожна тъкан там е почти минимално в сравнение с други части на нашето тяло, кожата на ръцете бързо губи своите защитни свойства, преждевременно застарява и губи жизнеността си. Ръцете са изложени на неблагоприятните климатични фактори през цялото време на годината, но през зимата не е достатъчно просто да сложим любимите ни топли ръкавици, за да им предоставим оптимална защита. Студът е главният виновник за напукани, загрубели, лющещи се, зачервени и чувствителни при допир ръце. Това предизвиква чувството на дискомфорт поради липсата на еластичност и хидратация.

Ще ви предоставим някои от най-актуалните и ефективни методи за превенция, поддържане и възстановяване здравето на кожата на ръцете ви, които ще подобрят нейното състояние и ще я направят мека и изключително нежна.

Комбинацията на ниски температури и прекалено честата употреба на химични почистващи препарати води до допълнително изсушаване на най-горния слой на кожата на ръцете. Ползването на защитни гумени ръкавици е препоръчително. Старайте се да избягвате използването на препарати с висока абразивност и алкалност и избирайте предимно такива с неутрално pH. Най-важното е създаването на навик за редовна употреба на овлажняващи кремове след всяко третиране с миещи вещества. Нанасяйте върху ръцете си регенериращи кремове, богати на витамини A и E и глицерин. При излизане навън ползвайте кремове, предпазващи от студ, с UV филтър, който ще осигури необходимата защита на кожата на ръцете. След 35-годишна възраст се препоръчват кремове против пигментация на кожата. Всички кремове се нанасят върху измита и старателно подсушена кожа с леки масажиращи движения по посока от китката към пръстите на ръката.

Козметични процедури у дома

Ако имате желание сами да приготвите лесен и ефикасен защитен домашен крем, ви препоръчваме медните терапии.

Маска за кадифено усещане

В стъклена купа смесете 1 с.л. мед, 2 с.л. глицерин, 1 ч.л. спирт, 100 г вода и малко хума. Нанесете върху ръцете и оставете да подейства около 20 минути.

Подхранваща маска за нощна грижа

Смесете 1–2 с.л. мед, 25 г бадемово масло, сока на 1 лимон и 1 жълтък. Препоръчително е нанасянето да се извършва под формата на 5–10-минутен масаж, като наблягате поотделно на всеки пръст, за да засилите кръвообращението и успокоите измръзналата кожа. Поставете памучни ръкавици и оставете маската за цялата нощ.

Хидратираща и изглаждаща маска

125 г восък се разтопяват на водна баня. Добавят се сокът от 2 лимона, 250 г мед и 50 г пчелен прашец. Маската се нанася топла и се оставя, докато восъкът се втвърди.

Маслена терапия

Веднъж седмично обтривайте ръцете си с тампон, напоен в зехтин. Добавянето на 2–3 капки йод в зехтина ще предотврати чупливостта на ноктите.

Парафинова терапия за ръце

Лечебните процедури с парафин са популярни и прилагани от векове. Тези терапии са изключително актуални и ефективни поради вълшебното им влияние върху кожата. Парафинът има свойството да възстановява водния й баланс, да подобрява работата на мастните и потните жлези и да стимулира циркулацията на кръвта. Освен лечебна грижа, парафинът заличава видимите прояви на изхабена кожа – бръчки, пигментация, напуканост. Парафинотерапията е сравнително кратка процедура, която се предлага широко в козметичните и спа центрове. Необходимо е предварително кожата на ръцете да бъде много добре почистена и ексфолирана. При тази процедура се нанася топъл парафин, предварително загрят до 75–80ْ C върху ръцете. Безпокойството е излишно, защото парафинът не предизвиква изгаряне поради своя висок топлинен капацитет и ниска топлопроводност. Докато изстива, той отдава топлината си на кожата, предизвиква разширение на порите и подобрява кръвообращението. По този начин се осъществява дълбоко подхранване и омекотяване, изглаждане на малките бръчки и изсветляване на петната. Освен за ръцете, тази терапия е много полезна и за ноктите, които се заздравяват, хидратират и подхранват. Препоръчително е процедурата да се повтаря няколко пъти през 7 до 10 дни.

Спа терапии

Зимният сезон често се отразява негативно не само върху кожата, но и върху състоянието на ноктите. Те започват да се начупват и разслояват, растежът им се забавя и се наблюдава изразена набразденост. Ако не сте доволни от начина, по който изглеждат вашите нокти, или просто желаете да се поглезите с нещо изключително приятно, то тогава спа маникюрът е точно за вас. Спа терапията предлага цялостна грижа за вашите ръце и нокти. Процедурата е продължителна – отнема около два часа, но има доказана дълготрайна ефикасност. Най-често спа маникюрът, освен професионално оформяне на ноктите, включва следните стъпки: пилинг, подхранващ масаж на ръцете до лактите, вана със соли или парафин, дълбока хидратация и ексфолиация.

Използването на водорасли, ароматни масла и морска сол често се включва в програмата, защото природните съставки обгрижват допълнително кожата, като осигуряват дълготраен ефект. Напоследък се предлагат маски от шоколад, мляко, мед, захар и зелен чай. Новост е Източният спа маникюр, при който се прилага терапия с водорасли, добити от Японско море, и специална паста на основата на естествен пчелен восък. Процедурата завършва с масаж на ръцете с торбички с горещ пясък.

Етерични масла

Етеричните масла са маслени разтвори на растителни есенции, добити чрез парна дестилация от корени, стъбла, листа, цветове или семена. За директен масаж се прилагат предварително разредени в растителни масла – зехтин, бадемово, от гроздови семки, кайсиево и др. Кремовете, съдържащи етерични масла, имат подхранващи, антибактериални и възстановяващи свойства. Розово масло се използва за ефикасна защита от всякакви атмосферни влияния. То има омекотяващо и регенериращо действие. Лайката се използва за подхранване и успокояване на раздразнена кожа. Маслото, добито от лайка, помага за съхраняване на влагата, като образува надежден защитен слой. Екстрактът от грозде има силен антиоксидантен ефект и забавя процесите на стареене. Препоръчва се след използване на агресивни химични препарати. Невенът е естествено средство за защита и лечение на възпаления. Заздравява напуканата кожа и възвръща сияйния и вид. Смрадликата има антибактериални свойства, които не само предпазват от възпаления, но и защитават от вредни въздействия. Кремове на глицеринова основа, обогатени с масло от липа, имат възстановяващо и противовъзпалително действие.

Редактор: Илона Исаева

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here