Една от причините за стареене на кожата е небалансираното хранене. Бледност, зачервявяния, торбички и синини под очите, прекалено суха или обратното, прекалено мазна кожа – това са признаци за дефицит или излишък от някакви хранителни вещества.
Хидратация, подхранване, защита и почистване – това стълбовете не само на козметичната грижа, но и на здравословното хранително меню.
За красотата на кожата не са достатъчни само средствата на козметиката. Те въздействат основно върху епидермиса, а по-дълбоките слоеве често остават незасегнати.
Животворна влага
За красива визия е задължителна правилната хидратация. При дефицит на влага се влошава състоянието на тургура на кожата, тенът изглежда зле. Необходимият дневен минимум е 1,5–2 литра вода. Освен чиста негазирана вода се препоръчва и прием на зелен чай или билкови настойки без захар.
Калият и натрият нормализират водния баланс в организма. Калият се доставя със зеленчуците, продовете, млечните продукти, фибрите. Дневната норма е 4,7 мг. Може да си я доставите, като включите в менюто си повече домати (или авокадо). Натрий се съдържа в готварската сол.
Полиненаситените мастни киселини също изпълняват важна функция за съхранение на влагата. Първият признак за дефицита им е грубата кожа на лактите и петите. Такъв вид киселини се съдържат в растителните масла – зехтин, слънчогледово, ленено и др. Ежедневният минимум е 2–3 чаени лъжички.
Главните съюзници в борбата с коварните свободни радикали са антиоксидантите (свободните радикали са частици, в строежа на които не достига един електрон. В търсене на това ”недостигащо звено”, те дестабилизират другите молекули, като по този начин нарушават структурата на тъканите и водят до стареене).
Източници на красота
Витамин А подпомага клетъчната регенерация, с чудесен ефект при зарастването на раните. Съдържа се в жълтъците, черния дроб, в млечни продукти.
Бета каротин (провитамин А) има прекрасно въздействие върху кожата. Съдържа се в морковите, тиквите. Усвоява се по-добре в комбинация с ”полезни” мазнини.
Витамин С е ефикасно средство при профилактиката на стареенето и за образуването на колаген. Съдържа се в цитрусовите плодове, магданоза, зелето. Кивито съдържа дори два пъти повече витамин С, отколкото портокалите. Соковете също са чудесен източник на витамин С, особено фреш напитките.
Селенът е олигоелемент, който защитава организма от токсичното действие на свободните радикали. Съдържа се в кафявия ориз, в сирената, в печурките.
Витамин Е заслужено е определен като витамин на красотата. Той заздравява липидната мантия, която защитава кожата ни от въздействието на слънчевите лъчи, атмосферните замърсявания, цигарения дим и защитава клетъчните мембрани, които са най-уязвими на свободните радикали. Минималната дневна доза от витамин Е е 5 мг. Съдържа се в авокадото (4 мг в 1 плод), бадемите (7 мг на 30 г), спанака (3 мг на 100г). Данните сочат, че 80% от жените изпитват дефицит от витамин С, Е, селен, магнезий.
Ако ежедневното ви меню включва храни със съдържание на витамин Е, А и С, както и на селен, то ще съхраните красотата си по-дълго време.
Дефицитът на колаген се усеща към тридесетгодишна възраст. Включвайте в менюто си всекидневно храни, богати на витамин С, който участва в процеса на формиране на колаген и забавя процесите на стареене.
Защитната бариера
Чувствителната, суха или мазна кожа, която е склонна към възпаления, се нуждае от правилна защита и добро почистване.
Витамините от група В участват в клетъчната регенерация и изпълняват защитна функция. Липсата на витамин В6 е причина за възникването на различни дерматити. Витамин В1 предотвратява стареенето на кожата. В5 е незаменим при защитата и възстановяването на клетките на кожата. Витамини от тази група присъстват в бананите, макаронените изделия, в хлебаната мая.
Целулозата (плодове и зеленчуци) и ненаситените мастни киселини (растителни масла, риба) извличат от организма токсичните вещества и излишната течност. Ето защо редовно трябва да присъства във вашето меню.
Фолиевата киселина възстановява защитната функция на кожата и неутрализира вредното действие на околната среда. Съдържа се в листата на зелената салата, в пъпеша и ръженото брашно.
Пробиотиците подобряват чревната флора и укрепват имунитета, в това число и на кожата. Съдържат се в киселото мляко. Консумирайте по 1 кофичка на ден.
Редактор: Вера Янева