Да се погрижим за мазната коса

0
693

Мазната коса е доста неприятен проблем, от който не е застрахована нито една жена. Замърсеният въздух, задимените помещения, както и други външни агресивни фактори са само част от причините за повишеното омазняване на косата. Вследствие прекомерната секреция на себум от мастните жлези косата бързо се омазнява, става безжизнена, слепва се, губи обема и естествения си блясък, появява се неприятно лъщене.  

Причините за повишеното омазняване на косата са различни: хормонални смущения по време на пубертета, липса на витамините А, D, E и F, нарушения в обмяната на веществата, някои стомашно-чревни заболявания, стрес, употреба на неподходящи козметични продукти, прекомерно ползване на стилизанти, мръсен въздух и други.

Как да се справите с този проблем?
В момента на козметичния пазар се предлага голямо разнообразие от средства за борба с прекомерното омазняване – шампоани, шампоан-маски, сухи шампоани, балсами, спрейове, есенции. Продуктите са богати на специално подбрани активни вещества, които нормализират функцията на мастните жлези, намаляват отделянето на себум, тонизират кожата на скалпа, възвръщат жизнеността и естествения блясък на косата.

Предлагаме ви няколко практични съвета, които ще ви помогнат да се радвате на красива и здрава коса:
√ Избягвайте агресивните козметични продукти. Склонната към омазняване коса има нужда от дълбоко, но в същото време нежно почистване на скалпа от мазнина, замърсявания и остатъци от стилизанти. По-агресивните продукти разрушават хидролипидната бариера на кожата на главата, предизвикват раздразнения или възпаления. Крайчетата на косата стават сухи, лесно се заплитат, наблюдава се и „цъфтене”. А в някои случаи е възможно да се появи и пърхот.
√ Неправилно е схващането, че мазната коса трябва да се мие по-рядко. Препоръчва се да я измивате през ден или през два дни, като за целта използвате само специалните меки шампоани, предназначени за мазни коси. Не е трудно да изберете подходящ шампоан. Внимателно прочетете описанието на опаковката, прегледайте състава на продукта, преценете резултатите от приложението му. Ако правилно подберете шампоана, косите ви ще са чисти и без следи от омазняване. След изсушаването ще блестят, идеално ще се разресват, а кожата на главата ще е без раздразнения. Във формулата на продуктите за мазна коса и мазен скалп се съдържат растителни екстракти (репей, бамбук, хвойна, коприва, сапунено дърво, здравец, градински чай), етерични масла (лимон), както и патентовани съставки, които освен че деликатно отстраняват замърсяванията и излишната мазнина, нормализират секрецията на себум, възвръщат обема и естествения блясък на косата.
√ Не мийте косите си с гореща или студена вода. Оптималната температура е 35–45 градуса. Колкото по-мазни са косите, толкова по-хладка трябва да бъде водата. Нанасяйте шампоана на влажна коса, като бавно го втривате в кожата на главата, а с образувалата се пяна измийте само косите. Стремете се да не ги търкате силно, за да не увредите кутикулата на косъма. За да усилите лечебния и почистващ ефект на шампоана, можете да измиете два пъти косите по описания начин.
√ Понякога само измиването на косите е недостатъчно, за да отстраните прекомерното омазняване. В определени случаи се препоръчва и използване на билкови отвари за изплакване на косата. Биологично активните вещества, съдържащи се в билките, позволяват да се отстрани излишната мазнина от косата и от кожата на главата, а лекият масаж подобрява кръвообращението. Доста добър ефект имат отварите от дъбови кори, полски хвощ, коприва, репей.
√ Една проста и лесна рецепта, извадена от арсенала за красота на нашите баби, е да изплакнете косата с хладка вода, към която сте прибавили ябълков оцет (на 1 л вода – 1 с.л. оцет). Това възвръща естествения й блясък и намалява омазняването.
√ Стремете се да се храните балансирано, тъй като понякога именно неправилното хранене е основна причина за прекомерното омазняване. Добре е за известно време да ограничите консумацията на мазни храни и сладкиши, да намалите солта, а така също да не използвате пикантни подправки. Включете в менюто си повече плодове, зеленчуци, млечни продукти, които са богати на витамини и микроелементи.
√ Балсамът се нанася само в крайчетата на косата. Препоръчително е да се ползва в случаите, когато е налице мазен скалп и сухи, склонни към „цъфтеж” крайчета.
√ Препоръчително е да изсушавате косата си с четка и сешоар (с не много горещ въздух), като издухвате косата в посока, обратна на растежа. Когато косата изсъхне, леко я топирайте в корените – така ще се омазни по-бавно.

Подходящи прически
Колкото и да харесвате прическа с бретон, за съжаление не е най-удачният избор. Бретонът лесно се омазнява и неестетично прилепва към челото. Затова ако искате в края на деня да скриете следите от омазняване, разрешете бретона и го обърнете назад. Добър вариант е и използването на лента за коса. Този аксесоар е представен в огромно разнообразие от цветове, форми и материали, така че можете смело да експериментирате и да сътворите атрактивна прическа. А и през този пролетен сезон лентите за коса се отнасят към категорията must-have (трябва да го имам). С помощта им можете да създадете какъвто искате образ – изискан, секси, спортен, спортно-елегантен.
Просто срешете косите назад или ги съберете на кок и ги украсете с лентата. Също така можете да навиете косите на отделни кичури. Къдриците винаги изглеждат добре, дори и косата да е леко омазнена. Освен това тази прическа придава необходимия обем и отвлича вниманието от по-мазните корени.
Не се притеснявайте, че косата ви е мазна, бързо се слепва и губи нормалния си обем. Първо, можете да се справите с проблема, като полагате редовни и правилни грижи, и второ, възползвайте се от лесни за поддържане прически – кокове, конски опашки, едри къдрици. Още повече, че идеално прибраните в красив кок коси са сред актуалните модни тенденции в прическите за сезон пролет-лято 2011.

Редактор: Поли Манолова

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here