Да забравим за мазната коса!

0
759

Всяка сутрин повеждате безуспешна битка, въоръжени със сешоар и гел, стараейки се да придадете някаква форма на косата си, а в края на деня установявате, че от прическата ви не е останала и следа… Ако кичурите ви са слепнали и натежали, то страдате от широко разпространения козметичен проблем – мазна коса.

Причините

Високата температура и влажността ускоряват значително омазняването. Работата на мастните жлези се активизира и от повишеното производство на андроген – полов хормон, отделян от надбъбречната жлеза. Стресът повишава неговото ниво както при мъжете, така и при жените. Хормонални смущения по време на пубертета, някои стомашно-чревни оплаквания, липсата на витамини, неподходящият шампоан, нарушенията в метаболизма и депресиите са сред факторите, които провокират това състояние.

Активността на мастните жлезите е строго индивидуална и е генетично предопределена. До голяма степен тя зависи и от начина на хранене и количеството на въглехидратите и мазнините, които включвате в менюто си.

В грижата за косата се използват козметични средства, намаляващи производството на себум. Всяка жена има предпочитания към определена марка, но всъщност не марката има решаваща роля при определяне на избора ви, а съставките, които включват продуктите.

Специални грижи за мазната коса

Ако нямате време или условия за това, а се чувствате неудобно от лъскавите и слепнали кичури, то спасителният вариант е специалният сух шампоан. Това не е обичаен шампоан, а такъв, който се нанася върху скалпа и косите на тънък слой, впръсква се със спрей или се използва във вид на прах. Той се втрива и разресва. Сухият шампоан почиства косата за няколко минути без мокрене, като отстранява праха и замърсяванията и регулира омазняването при ситуации, когато не е възможно да си вземете душ.

За ежедневна употреба се насочете към щадящи шампоани – за мазна коса, за бебета, за сух скалп. Ако използвате обикновен продукт, се нарушава естественото защитно киселинно покритие на кожата, мастните жлези компенсират липсата на мазнина и увеличават производството и. Единственото спасение са меките шампоани със специални биоелементи – екстракт от коприва, аир, полски хвощ, морски водорасли; формули, включващи протеини, витамин А, С, К, цинк; специалните лечебни миещи средства. Предпочитайте прозрачни шампоани, които съдържат ефикасни съставки, отстраняващи мазнината без остатък. Важно е да знаете, че колкото по-малко се пени уханният козметичен продукт, толкова е по-нежен и полезен за кожата. Препоръчва се времето за изплакване да бъде пет пъти по-голямо от времето за миене. Изплаквайте косата си с хладка вода, това ще затвори порите.

При диагностицирана мазна себорея се назначават антисеборейни, меки кератолитични и дезинфектиращи шампоани, които съдържат катран, салицилова киселина, цинк, селениум сулфид, кетоконазол, нормализиращи образуването на себум . Повишeното му количество при мазна себорея често е израз на хормонален дисбаланс. След използване на антисеборейни средства, силното обезмазняване на кожата може да провокира още по-обилно отделяне на мастна секреция. Ето защо тези препарати не трябва да се прилагат самопроизволно.

Масажирайте скалпа си само по време на миене. Избягвайте да си правите масаж на главата в останалото време, за да не провокирате допълнителна секреция.

Помощ от природата

Грижата за косата включва лечебни маски и отвари, които без проблем могат да бъдат приготвени самостоятелно.
Ефикасно средство за предварително третиране е сокът от алое, който се втрива в скалпа 20-30 минути преди миене. Стягащо действие има и дюлята. Сърцевината на плода се залива с вода и се кипва. Топлата течност се втрива в кожата преди измиване.

След миене може да изплаквате главата си с отвари. Резултатен и лесен начин за борба с мазната коса е отварата от дъбови кори. Корите на дъба съдържа галотанини и катехинови танини, които се използват при лечение на кожни заболявания, в това число и за премахване на пърхота и бързото омазняване на косата (рецептата е: 3 супени лъжици счукани дъбови кори, варени в 1 литър вода за 15-30 минути). Не пренебрегвайте и изплакващите отвари от коприва и градински чай. След редовното им прилагане косите ще станат еластични, лесни за разресване и косопадът ще намалее. Слабо известно, но доказано ефикасно средство е горчицата (1 супена лъжица се разтваря в малко количество вода, след което се прибавя към 2 литра топла вода), а бирата е идеален лосион за мазните коси.

Малки тайни за красива прическа

Сменете прическата с такава, която да ви придава повече обем. Насочете струята на сешоара в посока противоположна на растежа на косъма. Придайте форма на косата си с помощта на четка и сешоар, като повдигнете от основата, а в средната част издадете напред. Когато косата изсъхне, топирайте я леко в корените – така ще я отдалечите от мазния скалп. Внимателно разресвайте с рядък гребен. Енергичното четкане на косата не подхожда за вашия случай.

Използвайте специализирани стилизиращи средства след всяко миене – те образуват защитен филм около всеки косъм и попиват образуващата се мазнина. Насочете се към спрей или продукт за плътност, особено ако има функцията да изсушава леко корените. Избягвайте продуктите за блясък.

Практично подстриганите коси, леко етажирани и без плътен бретон могат да бъдат поддържани без усилие. Въздушните прически с къдрици, които не прилягат плътно към скалпа, също ще ограничат допира на косъма със себума по кожата. Не прекалявайте с използването на пресата за коса. Ориентирайте се към четки от естествени материали и със закръглени крайчета, които няма да засягат при разресване кожата на главата.  Универсалните четки трябва да имат зъбчета, разположени нагъсто за по-късите коси и нарядко – за по-дълги. В противен случай при разресване мазнината ще се разнесе по-лесно по чистия косъм.

Ако кожата на главата и корените са мазни, а самата коса суха, то вие имате комбинирана коса, която изисква също специални грижи. Създадени са шампоани за мазни корени и сухи краища, които абсорбират излишния себум от корените и подхранват краищата. Така косата може лесно да бъде оформена и да има красив и здрав вид.

Обърнете внимание на противозачатъчните таблетки, които употребявате и, с помощта на гинеколог, изберете най-подходящите за вас, като се съобразите и със състоянието на косата.

Включете в хранителния си режим много плодове и зеленчуци и забравете за пържените, пикантни и тежките храни, консервите.
Използвайте релаксиращи техники и се научете да се разтоварвате психически. Хормоните имат доказан ефект върху дейността на мастните жлези. Когато сте под стрес, организмът ви произвежда повече андрогени, провокиращи отделяне на себум. Запомнете, че стресът е враг номер едно на вашата красота.

Грижите, които полагате за себе си, ще бъдат възнаградени, когато се погледнете в огледалото и останете доволни от своето отражение. Вие ще сте овладели една малка тайна – красивата коса е добре поддържаната коса!

Редактор: Весела Христова

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here